Opel

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum OPEL Forum Strona Główna -> ( Opel Astra ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SebaZ

Czytelnik



Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Astra H Kombi, 1.8 125KM, 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 07 Cze 2015, 22:32
Temat postu:

[Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Błędy sprawdzone metodą nożną (hamulec, gaz).

Jakiś czas temu (a może od momentu zakupu - marzec 2015) wisi błąd ECN 017011. Z tego co zdążyłem wyczytać to przede wszystkim informacje są dosyć ubogie, ale chyba wygląda to na niewłaściwą mieszankę benzyna + powietrze. Do tego dochodzą objawy dławienia się na zimnym silniku. 2 razy dziennie się sytuacja powtarza - rano jadąc do pracy odpalam, dodaję gazu i się dławi, nie ma mocy, jakby nie pracowały 1-2 gary. To samo po 8-9h po pracy. Trwa to 10-15 sekund i wszystko wraca do normy. Wszystkie gary pracują, jest moc i mogę bez problemu wyjechać pod górkę z hali garażowej (wcześniej jest to niemożliwe w momencie dławienia się).

Najszybciej i najtaniej Mr. Green było zmienić świece, ale dotychczasowe były czyste, brak ufajdania nagarem, co może oznaczać, że jednak nie o brak pracy garów chodzi. Myślę nad podmianą cewki w celu sprawdzenia, ale pytanie czy jest sens? Czytałem, że to może być jeszcze sonda lambda czy EGR. Zmieniałem po zakupie filtr powietrza, ale to chyba nie mogło być przyczyną?

Drugi błąd ECN 156171 pojawił się 3 dni temu wraz ze świecącą kontrolką "układ kontroli emisji spalin" podczas dość długiej trasy 2 x 250km ciągłej jazdy 120-140km/h. Jako, że skojarzyłem opis kontrolki w instrukcji z wcześniej opisanym prawdopodobnym błędem mieszanki spalania to nie robiłem metody nożnej na odczyt błędów. Teraz coś mnie tknęło i wyskoczył ten 156171. Wygląda to na tempomat, który w czasie wspomnianej już podróży używałem cały czas. Jednak nie odczułem żadnej usterki (mimo błędu) - no może poza częstym dodawaniem gazu przez tempomat, ale odebrałem to za sytuację na drodze - górka, wzniesienie i konieczność przyspieszenia do ustawionej prędkości. Powodowało to trochę szarpanie wozu, bo tempomat dawał gaz trochę, przestawał i znowu. Natomiast na gładkiej czy z górki nie było tego. Chyba jednak nic się nie działo.

Trzeci objaw widoczny, od momentu 1-szego błędu 017011, tylko na trasie przy większych prędkościach kiedy pedał gazu wciskam powyżej 80% zakresu. Dziwne zjawisko szarpania i coś jakby dławienia się w zakresie 80-90%, ale kiedy pojazd zaczyna przyspieszać 90-100% (gaz w podłogę) nie ma tego problemu, samochód ciągnie do przodu, nie ma szarpania. Tak samo do tych 80% nie ma szarpania.

Czy to wszystko może być/jest jakoś ze sobą powiązane?

Pozdrawiam
Seba, Gdańsk
Astra H Kombi, 1.8 Sport 125KM, 2004r


P.S. Przy okazji przydałby się jakiś magik z Trójmiasta (Gdańsk, Sopot, Gdynia), który by mi na komputerze sprawdził co jest konkretnie, ale konkretnie. Kilka typów to mam sam: cewka, lambda, egr.


Ostatnio zmieniony przez SebaZ dnia Pon 08 Cze 2015, 20:57, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
maniu1

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 19 Kwi 2008
Posty: 442
Skąd jesteś (miejscowość / region): kiekrz/poznań
Posiadane auto: opel astra h 1,8 elegance 04' z18xe + LPG;ford fusion 1.4 16v '07
Piwa: 27/0
Wysłany: Pon 08 Cze 2015, 15:58
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


po pierwsze ten silnik nie posiada zaworu egr. po drugie jak masz możliwość podmień cewkę i sprawdź czy są jakieś zmiany( cewka tylko oryginalna. nawet używana, ale tylko oryginalna). co prawda jak u mnie padła cewka to wyskakiwał błąd ECN013428, ale podmienić nie zaszkodzi. po trzecie wyczyść przepustnicę. to, że świece po wyjęciu były czyste wcale nie musi oznaczać, że jest z nimi wszystko ok. polecam świece ngk. może również się okazać, że pojawia się problem z przepływomierzem i mieszanka dostaje za mało lub za dużo powietrza.
_________________
rzeczy niemożliwe robię "od ręki", na cuda potrzebuję 7 dni
Powrót do góry
SebaZ

Czytelnik



Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Astra H Kombi, 1.8 125KM, 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 08 Cze 2015, 20:55
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


W momencie kiedy pisałem tego posta nie weryfikowałem posiadania EGR. Powieliłem informacje zebrane do tej pory (pisali ludzie o EGR również), ale dziś czyściłem przepustnicę i EGR nie widać Razz

Co nie zmienia faktu, że falowanie na zimnym i przy stałym obciążeniu, o czym pisałem, nadal występuje. Pewien człowiek nagrał filmik https://www.youtube.com/watch?v=g6DlVugBz_M z własną analizą i podobnymi objawami do moich. Przez długi czas nie mógł znaleźć rozwiązania aż wymienił termostat (?) i problem jakby znikł:

Cytat:
Wymieniłem ostatnio termostat i jakby problem Znikł Wink

Cytat:
Wszystkie czujniki były wymieniane na sprawne kilka razy. Teraz wydaje się być wszystko ok, nic nie faluje, po wymianie termostatu


Im dłużej szukam rozwiązania tym bardziej głupieję. Umówiony jestem jutro na diagnostykę z podpięciem kompa, ale obawiam się, że mnie ASO skasuje jak za zboże i nawymyśla 100 innych usterek, a tego co chcę nie naprawią od razu a ja pójdę z torbami Razz
Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 10:55
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Witam.
Cytat:
dodaję gazu i się dławi, nie ma mocy, jakby nie pracowały 1-2 gary.
Sprawdź ciśnienie paliwa na listwie( podaj wartość jakie masz ciśnienie). Sprawdzić należało pompę paliwa( być może jest na wykończeniu i stąd również taka praca silnika).
Spróbuj również odłączyć przepływomierz i zobacz co będzie się działo.
Termostat, mnie się wydaje że nie jest związany z falowaniem obrotów, a raczej czujnik temperatury od ecu, to najszybciej bym podejrzewał.
Sprawdzić również należało kolektor dolotowy, czy nie przepuszcza lewe powietrze. Ponieważ uszczelki pod pływem temperatury rozszerzają się co właściwie po nagrzaniu silnika jest delikatna poprawa.
Pozdrawiam.
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
SebaZ

Czytelnik



Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Astra H Kombi, 1.8 125KM, 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 12:13
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Transit 2 napisał:

Sprawdź ciśnienie paliwa na listwie( podaj wartość jakie masz ciśnienie).

Jak mogę to sprawdzić? Nie mam interfejsu, co najwyżej Test Mode.

Transit 2 napisał:

Sprawdzić należało pompę paliwa( być może jest na wykończeniu i stąd również taka praca silnika).
Termostat, mnie się wydaje że nie jest związany z falowaniem obrotów, a raczej czujnik temperatury od ecu, to najszybciej bym podejrzewał.

Przypuszczam, że tylko interfejs logi i wykresy pracy prawdę mi powiedzą?

Transit 2 napisał:

Sprawdzić również należało kolektor dolotowy, czy nie przepuszcza lewe powietrze. Ponieważ uszczelki pod pływem temperatury rozszerzają się co właściwie po nagrzaniu silnika jest delikatna poprawa.
Pozdrawiam.
Jestem w stanie sam to sprawdzić jakoś czy raczej wizyta u mechanika?

Transit 2 napisał:
Spróbuj również odłączyć przepływomierz i zobacz co będzie się działo.
Spróbuje i napiszę.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 12:13
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 13:27
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Cytat:
Jak mogę to sprawdzić? Nie mam interfejsu, co najwyżej Test Mode
Tym na pewno nie sprawdzisz, ciśnienie paliwa sprawdzamy tylko "manometrem".
Cytat:
Przypuszczam, że tylko interfejs logi i wykresy pracy prawdę mi powiedzą?
Tak, jedyne wyjście sprawdzenie czujnika temperatury od ecu.
Cytat:
Jestem w stanie sam to sprawdzić jakoś czy raczej wizyta u mechanika?
Można i samemu sprawdzić kupując specjalny preparat do tego, na którym kupisz w każdym sklepie motoryzacyjnym.
Cytat:
Spróbuj również odłączyć przepływomierz
Jeśli po odłączeniu praca silnika będzie równa to masz winowajce.

Na koniec: Jeśli będziesz sprawdzał paramenty silnika diagnostycznie, to zwróć uwagę na pracy silniczka krokowego znajdujące się w przepustnicy (czy nie ma przerwy napięcia bądź nie zacina się silniczek krokowy).
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
SebaZ

Czytelnik



Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Astra H Kombi, 1.8 125KM, 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 21:56
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Byłem u magika z interfejsem Delphi, testował zarówno sondę lambda, jak i przepływomierz i wygląda to wszystko ok. Wykasował istniejące błędy, pojeżdżę kilka dni i zobaczymy czy się znowu pojawią i czy nadal będzie się dławił na zimnym.

Po około 10 km błędy się żadne nie pojawiły, ale też samochód był rozgrzany. Na pewno napiszę co i jak będzie po nocce.

A co do silniczka krokowego, to albo przeoczyłem, że o tym napisałeś albo dopisałeś trochę później i tego nie kazałem mu przeanalizować. Jednak pojeżdżę trochę i zobaczymy, najwyżej wrócę do niego i niech znowu sprawdzi, włącznie z nocowaniem samochodu u niego, żeby na zimnym sprawdzić następnego dnia.

Odłączenie sondy lambda czy przepływomierza nic nie zmieniło, prócz 4 dodatkowych błędów (brak podłączenia czujnika i brak odczytu z każdego z nich Razz). Z tą różnicą, że sondę lambda odpiąłem rano i nadal się dławił, natomiast przepływomierz już w ciągu dnia na rozgrzanym silniku.
Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Sro 10 Cze 2015, 08:39
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


W takim przypadku zostaje do sprawdzenia: czujnik temperatury od ecu, silnik krokowy i pompa paliwa( być może podaje paliwo lecz niewystarczająco co należało sprawdzić manometrem).

Cytat:
A co do silniczka krokowego, to albo przeoczyłem, że o tym napisałeś albo dopisałeś trochę później i tego nie kazałem mu przeanalizować.
Co to za magik że ktoś każe jeszcze co ma sprawdzić?. Dobry magik sprawdzi wszystkie paramenty pracy silnika i ocenia jakie części są już zużyte. Jeśli komputerowo sprawdzone paramenty silnika i wartość odczytany czujników są w normie to szukamy innych rzeczy spalania silnika takie jak: silnik krokowy, pompa paliwa, wtryskiwacze itd.
Lecz w Twoim przypadku podejrzewam na pompę paliwa( słabe ciśnienie paliwa podaje)lub silniczek krokowy( zacina się). Dlatego wywala błąd, nie prawidłowy skład mieszanki paliwa.
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
SebaZ

Czytelnik



Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Astra H Kombi, 1.8 125KM, 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 10 Cze 2015, 10:38
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Pojeżdżę trochę i zobaczymy czy znowu błąd mieszanki się pojawi. Przejechałem 20km i na razie nic, choć rano na zimnym znowu zadławił się.

Czy oprócz wspomnianych przez Ciebie: silnik krokowy, pompa paliwa, wtryskiwacze może to być np. cewka, która na jednej świecy daje za słabe napięcie lub zrywa dopływ zasilania? Choć tutaj efekt chyba byłby odczuwalny cały czas, nie tylko na zimnym czy przy stałym obciążeniu?
Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Sro 10 Cze 2015, 13:13
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Cytat:
może to być np. cewka, która na jednej świecy daje za słabe napięcie lub zrywa dopływ zasilania
Jeśli byłaby cewka lub świeca to na rozgrzanym silniku nie byłoby jazdy oraz nierówne pracy silnika. A z tego co rozumiem to masz problem tylko na zimny silniku.
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
SebaZ

Czytelnik



Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Astra H Kombi, 1.8 125KM, 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 10 Cze 2015, 15:02
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Po odpaleniu na zimnym oraz przy stałym obciążeniu na dłuższej trasie, gdzie położenie pedału gazu jest na poziomie około 80-90% - niezależnie od prędkości czy obrotów, po prostu jadąc na 5 biegu więcej jak 120km/h, np. 150 i chcę utrzymać tą prędkość to tylko tempomat wchodzi w grę, bo ją utrzymuje bez szarpania. Przy trzymaniu nogą pedału gazu zaczyna szarpać, szczególnie przy odpuszczeniu z przyspieszania.
Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Czw 11 Cze 2015, 08:20
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Najpierw wszystkie opisane należy sprawdzić oraz podać wartość odczytany, ponieważ chcąc trafnie zdiagnozować muszę wiedzieć jak najwięcej informacji z tym problemem, inaczej to wróżenie fusów. Nie wiem jakie masz choćby ciśnienie paliwa na listwie?, sprawdzenie ciśnienie paliwa to nie kiedy podstawa. Diagnostycznie sprawdzić czujnik temperatury,masz tam dwa czujniki w tym jeden właśnie od ecu(również podać odczyt wykresu), silniczek krokowy także podać wykres pracy na zimnym jak i nagrzanym silniku.
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
SebaZ

Czytelnik



Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Astra H Kombi, 1.8 125KM, 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 14 Cze 2015, 19:53
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Dorwałem interfejs MaxiEcu i co udało mi się zgrać to załączam w pliku. Nagranie dotyczy okresu rano, kiedy się dławi. Podłączyłem fejsa przy zapłonie, ale nie uruchomiony silnik. Około 335s odpaliłem samochód. Około 385s ustało dławienie, a następne zmiany wskazań są z dodania gazu do około 3500-4000 obrotów na biegu jałowym.
Daję też zrzut bezpośrednio dla MaxiEcu, gdzie można wykresy itp. ustawić, ale to jest to samo co w xml.

Może to pomoże.

Co do silniczka krokowego to chyba nie mogę go maxiecu sprawdzić, albo nie wiem jak. Czekam też na op-com chiński, zobaczymy czy zadziała i najwyżej zrobię znowu pomiar.

-nagranie w XML (MS Excel) https://mega.nz/#!HtIx0AiL!b-LuYLEWIflU2mvRjS75x7EVsbDNzik3nP-tjIUsQ9o
-plik konfiguracyjny lmxc dla MaxiEcu https://mega.nz/#!HtIx0AiL!b-LuYLEWIflU2mvRjS75x7EVsbDNzik3nP-tjIUsQ9o

Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Nie 14 Cze 2015, 22:06
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Spróbuj wyczyścić czujnik położenia wału, oraz podmienić przepływomierz. Lecz ten pomiar mnie zadziwia, chyba że bardzo mocno szarpie . A co ściśnieniem paliwa?.
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
SebaZ

Czytelnik



Dołączył: 07 Cze 2015
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Astra H Kombi, 1.8 125KM, 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 02 Wrz 2015, 16:07
Temat postu:

Re: ( Opel Astra ) [Astra H] ECN 156571 + 017011 + układ kontroli emisji spalin


Może się komuś przydać. Pomogła wymiana przepływomierza. Na razie wszystkie objawy ustały.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum OPEL Forum Strona Główna -> ( Opel Astra ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Opel Astra »

Opinie o samochodach Opel Astra - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Opel Astra ) Silnik iskrowy-uklad chłodzenia-układ zasilania-układ napędowy.


OpelCombo

43 900

2017r.

118 000 km

mazowieckie

OpelAstra

55 900

2021r.

51 000 km

mazowieckie

OpelAstra

27 990

2015r.

170 000 km

wielkopolskie

OpelMeriva

20 800

2012r.

180 000 km

małopolskie

OpelGrandland X

69 800

2018r.

121 000 km

małopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Klub Corsa    Vectra Klub Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System